Jak leczyć ból barku w zależności od przyczyny?

0

Opcje leczenia przewlekłego bólu barku różnią się w zależności od przyczyny.

Osoba z zapaleniem kaletki (zapalenie stawu barkowego ) odczuwa tępy ból, obrzęk, zaczerwienienie lub tkliwość stawu oraz zwiększony ból, gdy osoba porusza się lub naciska na staw. Leczenie zapalenia kaletki polega na odpoczynku, lekkim rozciąganiu, podawaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub, na zalecenie lekarza, podawaniu kortykosteroidów lub rzadziej antybiotyków. Również w rzadkich przypadkach może być zalecana operacja.

Zapalenie ścięgna

Najczęstszą postacią zapalenia ścięgna (zapalenie ścięgna) w barku jest zapalenie ścięgna rotatorów i występuje, gdy bark jest bardzo potrzebny. Leczenie może trwać nawet kilka miesięcy i zwykle obejmuje połączenie odpoczynku i normalnej aktywności z podawaniem leków przeciwzapalnych, kortykosteroidów i fizjoterapii. W ciężkich przypadkach lekarz może zalecić operację. Rehabilitacja pooperacyjna wymaga czasu, a całkowite ustąpienie bólu może potrwać nawet rok.

Zerwanie ścięgna

Czasami ścięgno może pęknąć z powodu przeciążenia lub ostrego urazu. Leczenie zerwanego ścięgna odbywa się za pomocą aplikacji lodu, podawania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, podtrzymywania stawu barkowego, fizjoterapii, wstrzyknięć kortykosteroidów, a nawet operacji.

Uraz stawu barkowego

Ból barku może czasami wystąpić z powodu zwichnięcia, złamania lub innego ostrego urazu stawu barkowego. Leczenie różni się w zależności od rodzaju urazu i jego ciężkości. Niektóre rany goją się same, ale w innych przypadkach może być konieczna operacja, jeśli uszkodzenie jest znaczne lub występują zerwane więzadła, które wymagają naprawy. Dlatego konieczna jest wizyta u lekarza.

Problemy z nerwami

Nerw może być ściśnięty przez otaczające tkanki, takie jak kości, chrząstki lub ścięgna. Opcje leczenia dotkniętego nerwu obejmują fizjoterapię, środki przeciwbólowe, kołnierz szyjny, ograniczenie ruchów szyi i zapobieganie dalszemu podrażnieniu nerwu, a nawet operacji.

Artretyzm

Dwa rodzaje zapalenia stawów mogą wpływać na bark i inne stawy ciała: choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatoidalne zapalenie stawów . Leczenie zapalenia stawów barku zwykle obejmuje odpoczynek, unikanie czynności powodujących lub nasilających ból, podawanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w celu złagodzenia bólu i stanu zapalnego lub wstrzykiwanie do stawu kortykosteroidów w celu tymczasowego złagodzenia bólu i stanu zapalnego.

Możesz również nakładać lód na chore stawy kilka razy dziennie i wykonywać lekkie ćwiczenia, aby pomóc w radzeniu sobie z bólem. Jeśli twoje zapalenie stawów jest ciężkie, lekarz może zalecić oczyszczenie lub operację wymiany.

Niektórzy ludzie przyjmują suplementy w leczeniu bólu stawów. Możesz spróbować na przykład kompleksów nutraceutycznych dla zdrowia stawów, takich jak te, które zawierają wysokie stężenie kwasów tłuszczowych Omega 3 i głęboki olej rybny. Pomagają złagodzić ból, zmniejszyć stany zapalne i odzyskać ruchomość stawów.

Guzy

Przewlekły ból barku może czasami wystąpić w wyniku zwiększonego tworzenia się struktur barku. Te formacje mogą być łagodne lub rakowe i od tego zależy leczenie. Łagodne, wolno rosnące guzy mogą nie wymagać leczenia, ale osoba z guzem nowotworowym może potrzebować chemioterapii, radioterapii lub kombinacji tych metod leczenia.

Bólom barków można zapobiegać wykonując ćwiczenia wzmacniające mięśnie, ale nie obciążające nadmiernie stawów i kości. Przewlekłego bólu barku można uniknąć odwiedzając lekarza, który zapewni odpowiednie leczenie. Jeśli ból barku pojawia się nagle i nie jest związany z kontuzją, może być oznaką zawału serca, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu duszność, zawroty głowy i nadmierne pocenie się. W takim przypadku natychmiast zadzwoń pod numer 112.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj