Kurs weterynaryjny: Najpopularniejsze zabiegi w okulistyce małych zwierząt

Powiedz znajomemuPin on PinterestShare on LinkedInShare on FacebookEmail this to someone
Data wydarzenia: 25/06/2017

O wydarzeniu

Celem kursu jest zapoznanie się z podstawowymi procedurami chirurgicznymi dotyczącymi narządu wzroku. Szkolenie adresowane jest do lekarzy tzw. pierwszego kontaktu oraz wszystkich którzy chcą praktycznie doskonalić techniki leczenia. Przedstawiane zabiegi zostały wybrane przez lekarzy okulistów praktyków na podstawie wieloletniego doświadczenia. Pozwalają one niejednokrotne ocalić wzrok lub poprawić komfort pacjenta. Mogą stanowić też alternatywę do nie zawsze skutecznego leczenia zachowawczego.
Program kursu składa się z części teoretycznej oraz z zajęć praktycznych. Część wykładowa obejmie przypomnienie budowy oka, metody znieczuleń oraz będzie stanowić wprowadzenie do dalszych zajęć praktycznych. Zajęcia praktyczne prowadzone będą na świńskich gałkach ocznych oraz psich głowach.
Czas trwania kursu: 9.00-18.00.

W programie:
1) usuwanie zmian guzowatych z brzegu powiek (cięcie, sposoby szycia)

2) kantotomia

3) wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki (ćwiczenie odprowadzania metodą kieszeniową)

4) opracowanie prostych wrzodów rogówki

5) keratotomia kratkowa

6) podstawy szycia rogówki

7) przeszczep uszypułowany spojówkowy

8) kaniulacja punktów łzowych

9) wkłucie zagałkowe

Instruktorzy: lek. wet. Marcin Tomczak, lek. wet. Marzena Pawlicka

Marcin Tomczak – absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. W 2011 roku ukończył kurs okulistyki North American Veterinary Comunity Institute w Orlando na Florydzie (USA) a także odbył szkolenie z zakresu chirurgii zaćmy. W 2012 ukończył prestiżowy 10th Biannual William Magrane Basic Science Course in Veterinary and Comperative Ophthalmology na College of Veterinary Medicine North Carolina State University (USA). Należy do sekcji okulistycznej Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt.Jest członkiem ESVO od 2011 roku. Corocznie uczestniczy w konferencjach okulistycznych w kraju i zagranicą . Od kilku lat specjalizuje się w leczeniu chorób rogówki a w szczególności powikłanych przypadków owrzodzeń  Jest właścicielem specjalistycznej okulistycznej lecznicy weterynaryjnej.

Marzena Pawlicka – absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. W 2011 roku ukończyła dwuletni kurs podyplomowy z okulistyki weterynaryjnej organizowany przez European School for Advanced Veterinary Studies (ESAVS) na Uniwersytecie Luksemburskim. Odbyła staże okulistyczne w referencyjnych klinikach w Anglii min. w NKR Veterinary Specialist i The Animal Health Trust. W 2012 ukończyła szkolenie z elektroretinografii i jej zastosowania u zwierząt w Niemczech. Od 2010 roku jest członkiem ESVO (European Society of Veterinary Ophthalmology) oraz BrAVO ( The British Association of Veterinary Ophthalmologists) od 2016 roku.  Autorka publikacji z zakresu okulistyki weterynaryjnej w krajowych czasopismach branżowych. W 2015 roku była wykładowcą XXIII Międzynarodowego Kongresu PSLWMZ. Jej główne zainteresowania zawodowe to chirurgia rogówki i elektroretinografia.