Kurs weterynaryjny: najpopularniejsze zabiegi w okulistyce (I kurs podstawowy)

Powiedz znajomemuPin on PinterestShare on LinkedInShare on FacebookEmail this to someone
Data wydarzenia: 10/12/2017

O wydarzeniu

Celem kursu jest zapoznanie się z podstawowymi procedurami chirurgicznymi dotyczącymi narządu wzroku. Szkolenie adresowane jest do lekarzy pierwszego kontaktu oraz specjalistów weterynarii, którzy chcą praktycznie doskonalić techniki leczenia. Przedstawiane zabiegi zostały wybrane przez lekarzy okulistów praktyków na podstawie wieloletniego doświadczenia. Pozwalają one niejednokrotne ocalić wzrok lub poprawić komfort pacjenta. Mogą stanowić też alternatywę do nie zawsze skutecznego leczenia zachowawczego. Program kursu składa się z części teoretycznej oraz z zajęć praktycznych. Część wykładowa obejmie technikę badania okulistycznego z użyciem specjalistycznego sprzętu i będzie stanowić wprowadzenie do dalszych zajęć praktycznych.

Korzyści:

–  Zajecia mają charakter praktyczny,  odbywają się z wykorzystaniem materiałów biologicznych, które najlepiej odwzorowują rzeczywistość co pozwala przećwiczyć poszczególne techniki i procedury zabiegowe w bezpiecznych warunkach.

– uczestnikom przysługują punkty edukacyjne

– praca w trakcie warsztatu odbywa się w 2- osobowych grupach co wprost przekłada się na podniesienie umiejętności uczestnika podczas warsztatów

– jest możliwość konsultacji indywidualnych i skorzystania z fachowej wiedzy i wieloletniego doświadczenia instruktorów

Szkolenie jest podzielone na dwa etapy: I kurs podstawowy i II kurs zaawansowany.
Program kursu składa się z części teoretycznej oraz z zajęć praktycznych. Uczestnicy będą również mogli przeprowadzić pełne badanie okulistyczne (psy).

Za udział w kursie przysługuje 15 punktów edukacyjnych przyznawanych przez Krajową Radę Lekarsko-Weterynaryjną.

Kurs podstawowy 10.12.2017r. (niedziela) godz. 9:00-18:00

1) Badanie okulistyczne od podstaw

2) Usuwanie zmian guzowatych z brzegu powiek (cięcie, sposoby szycia)

3) Kantotomia

4) Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki (ćwiczenie odprowadzania metodą kieszeniową)

5) Opracowanie prostych wrzodów rogówki

6) Keratotomia kratkowa

7) Kaniulacja punktów łzowych

8) Wkłucie zagałkowe

9) Chirurgiczna korekcja powiek (entropium, ektropium)

Kilknij: chcę zobaczyć kurs zaawansowany

Część praktyczna podstawowej części kursu będzie prowadzona na pacjentach (badanie okulistyczne od podstaw) oraz na psich głowach- techniki chirurgiczne. Zajęcia praktyczne będą prowadzone w grupach 2- osobowych, z zastosowaniem zestawów chirurgicznych.

Część praktyczna zaawansowanej części kursu będzie prowadzona na świńskich gałkach ocznych z zastosowaniem mikroskopów firmy Zeiss. Zajęcia praktyczne będą odbywały się w grupach 2- osobowych (po jednym mikroskopie na parę), z zastosowaniem zestawów chirurgicznych, co daje większą możliwość doskonalenia technik chirurgicznych.

 

Wykładowcy

Marzena Pawlicka – absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. W 2011 roku ukończyła dwuletni kurs podyplomowy z okulistyki weterynaryjnej organizowany przez European School for Advanced Veterinary Studies (ESAVS) na Uniwersytecie Luksemburskim. Odbyła staże okulistyczne w referencyjnych klinikach w Anglii min. w NKR Veterinary Specialist i The Animal Health Trust. W 2012 ukończyła szkolenie z elektroretinografii i jej zastosowania u zwierząt w Niemczech. Od 2010 roku jest członkiem ESVO (European Society of Veterinary Ophthalmology) oraz BrAVO ( The British Association of Veterinary Ophthalmologists) od 2016 roku.  Autorka publikacji z zakresu okulistyki weterynaryjnej w krajowych czasopismach branżowych. W 2015 roku była wykładowcą XXIII Międzynarodowego Kongresu PSLWMZ. Jej główne zainteresowania zawodowe to chirurgia rogówki i elektroretinografia.

 

Marcin Tomczak – absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. W 2011 roku ukończył kurs okulistyki North American Veterinary Comunity Institute w Orlando na Florydzie (USA) a także odbył szkolenie z zakresu chirurgii zaćmy. W 2012 ukończył prestiżowy 10th Biannual William Magrane Basic Science Course in Veterinary and Comperative Ophthalmology na College of Veterinary Medicine North Carolina State University (USA). Należy do sekcji okulistycznej Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt.Jest członkiem ESVO od 2011 roku. Corocznie uczestniczy w konferencjach okulistycznych w kraju i zagranicą . Od kilku lat specjalizuje się w leczeniu chorób rogówki a w szczególności powikłanych przypadków owrzodzeń  Jest właścicielem specjalistycznej okulistycznej lecznicy weterynaryjnej.